Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Moučníky a zákusky

Báječné recepty na voňavé perníčky

Foto: SHUTTERSTOCK.COM, Vánoční kuchařka pro dceru (Smart Press), Pečivo pro slavnostní příležitosti (Ikar)

28.11. 10:36
Perníčky patří neodmyslitelně k vánočnímu období. Voňavé a křehké dobroty, na které vám přinášíme recepty, ale musíte upéct s dostatečným předstihem,

Perník, nebo medovník?
Většina z nás se domnívá, že mezi medovníkem a perníkem není rozdíl. Ale nenechte se zmást, není to jedno a totéž. V medovníku nikdy nesmí chybět med, který se většinou používá jako jediné sladidlo. Při přípravě perníku se používá cukr i med, někdy jenom samotný cukr a zpravidla také větší množství koření.

Při přípravě perníku se používá cukr i med, někdy jenom samotný cukr a zpravidla také větší množství koření.
Foto: SHUTTERSTOCK.COM, Vánoční kuchařka pro dceru (Smart Press), Pečivo pro slavnostní příležitosti (Ikar)

Mouka
Pro přípravu těsta na perníky se používá hladká mouka. Různých chuťových variací dosáhnete použitím ječné, režné nebo tmavší pšeničné mouky. Mouka musí být vždy suchá, ne hrudkovitá, a před použitím se doporučuje dvakrát ji prosít, aby se provzdušnila. Na jemné perníky použijte polohrubou mouku a část hrubé mouky. Těsto se nemusí podařit, jestliže použijete různě velká vejce, řidší nebo méně kvalitní med nebo pokud mouka není naprosto suchá. Zkuste případně přidat víc mouky, než předepisuje recept.

Vejce
Do jemnějších piškotových perníků přidejte vejce. Sníh ušlehaný z bílků zvyšuje kyprost perníku. I do obyčejného litého perníkového těsta přidejte 1 až 2 vejce pro lepší soudržnost těsta. Vejce můžete nahradit i jednou až dvěma bramborami uvařenými ve slupce, které nastrouháte na jemném struhadle.

Při pečení perníčku rády pomáhají i děti.
Foto: SHUTTERSTOCK.COM, Vánoční kuchařka pro dceru (Smart Press), Pečivo pro slavnostní příležitosti (Ikar)

Tekutina
Do těsta na perníky můžete přidat vodu, mléko nebo i černou nebo bílou kávu.

Koření
Důležitou přísadou do perníků a medovníků je směs koření. Na něm závisí chuť a vůně perníku. Používáme prášek do perníku, ve kterém je kromě kypřidla i část koření, ale směs koření si můžete namíchat i sama. Nejčastěji se používá skořice, hřebíčky, nové koření, vanilka, badyán, fenykl, zázvor nebo anýz. Z ostatních příchutí přidáváme pomerančovou nebo citronovou kůru, mletou kávu, kakao, nasekané mandle a oříšky.

Kypřicí látky
Do vyšších litých perníků, které pečete doma na plechu nebo v pekáči, přidejte prášek do perníku, který obsahuje i složky běžného kypřicího prášku do pečiva. Na 500 g mouky stačí 5 g takového prášku. Na přípravu plátu těsta na vykrajování přidejte jenom špetku jedlé sody. Na 500 g mouky přidejte asi 50 g jedlé sody.

Příprava těsta
Suché přísady, tedy cukr a mouku, promíchejte s perníkovým kořením a prosejte na vál nebo do mísy (pokud se rozhodnete pro řidší těsto).

Med mírně zahřejte, a když začne chladnout, přidejte tekutinu a vejce. Dobře promíchejte a zapracujte do připravené mouky. Množství tekutiny určujeme nejen podle druhu perníku, ale také podle jakosti mouky a její schopnosti vázat tekutinu. Hladká mouka ji váže méně.

Perníčky
Foto: SHUTTERSTOCK.COM, Vánoční kuchařka pro dceru (Smart Press), Pečivo pro slavnostní příležitosti (Ikar)

Na figurky a malé vykrajované perníčky potřebujeme tužší těsto. Med rozpusťte, přidejte cukr a mléko a přímo na ohni nebo v horké vodní lázni vymíchejte hustou krémovitou směs. Do vlažné směsi přidejte připravenou mouku. Kypřicí prostředky přidejte až nakonec s trochou mouky. Jedlou sodu dodejte až nakonec, nejlépe rozpuštěnou v tekutině, například v rumu, aby se dobře rozpustila a netvořila hrudky.

Pokud připravujete litý perník, vypracujte těsto v míse a připravte ho tak, aby bylo řidší, asi jako na buchty. Na malé perníčky a figurky vypracujte na válu tužší těsto. Vypracované těsto musíte nechat odpočinout – lité jednu až dvě hodiny, tuhé nejlépe přes noc. Pokud těsto v chladu příliš ztuhne, dejte ho na teplé místo trochu prohřát. Malé zbytky a odřezky také nahřejte, aby se daly zpracovat.

Jednoduchá poleva na zdobení:

150 g cukru moučky
1 bílek

Cukr dvakrát prosejte a přidejte přes sítko propasírovaný bílek. Přísady důkladně promíchejte, abyste získala hustou směs, která konzistencí připomíná med. Misku s polevou hermeticky uzavřete (víčkem nebo potravinářskou fólií, protože i při nepatrném přísunu vzduchu poleva osychá) a nechte asi 3 hodiny uležet. Před zdobením polevu ještě krátce promíchejte a potřebné množství naberte do zdobicího sáčku. Zbytek polevy skladujte dobře zakrytý.

Jednoduché perníčky z lískových oříšků

Budete potřebovat:

3 vejce
200 g cukru
300 g mouky
1 lžičku prášku do pečiva
75 g citronové kandované kůry
300 g strouhaných lískových oříšků
1 lžičku mleté skořice
1 lžičku kardamonu
špetku mletého hřebíčku
mouku na vál
1 žloutek
1 lžičku kondenzovaného mléka
80 g loupaných mandlí

Postup:
Vejce s cukrem utřete do pěny a zasypte moukou promíchanou s práškem do pečiva. Nasekejte citronát a nasypte ho spolu s lískovými oříšky a kořením na mouku. Hnětačem ručního robotu, nastaveným na nejnižší obrátky, uhněťte hladké těsto, zabalte ho do potravinářské fólie a nechte 2 hodiny odpočívat v lednici. Potom těsto na pomoučeném válu vyválejte na plát silný asi 2 cm, nakrájejte ho na obdélníčky 3x6 cm. Naskládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Žloutek promíchejte s kondenzovaným mlékem a perníčky jím potřete. Do každého rohu obdélníku dejte polovinu mandle. Pečte asi 20 minut v troubě předehřáté na 180 °C do světlehněda. Nechte vychladnout na drátěné podložce.

Jemné čokoládové perníčky

Budete potřebovat:

350 g ječné mouky
350 g pšeničné mouky
150 g kandované pomerančové kůry
150 g kandované citronové kůry
100 g kandovaných třešní
200 g sekaných mandlí
20 g perníkového koření
20 g jedlé sody
1 lžíci vody
500 g včelího medu
100 ml vlažné vody
mouku na vál
200 g čokoládové polevy
50 g půlených loupaných mandlí
25 g sekaných pistácií

Čokoládové perníčky
Foto: SHUTTERSTOCK.COM, Vánoční kuchařka pro dceru (Smart Press), Pečivo pro slavnostní příležitosti (Ikar)

Postup:
Oba druhy mouky prosejte do mísy, uprostřed udělejte důlek. Jemně nakrájejte kandovanou kůru a třešně a společně s mandlemi, perníkovým kořením a sodou rozpuštěnou ve vodě dejte do důlku a přilijte tekutý med. Těsto uhněťte a tenkým pramínkem postupně přilévejte vlažnou vodu. Z těsta vytvarujte kouli, zabalte ji do potravinářské fólie a do druhého dne nechte uležet na chladném místě (ale ne v ledničce).
Na pomoučeném válu pak druhý den vyválejte těsto asi 5 mm silné a nakrájejte ho na obdélníčky 4 a 8 cm. Vyskládejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte asi 25 minut v troubě předehřáté na 200 °C. Přendejte je na podložku, rychle potřete rozpuštěnou čokoládovou polevou a ozdobte je půlenými mandlemi a pistáciemi.

Lízinčiny perníčky

Budete potřebovat

4 vejce
200 g cukru
čtvrt lžičky muškátového oříšku
čtvrt lžičky mletého hřebíčku
2 lžičky skořice
špetku soli
strouhanou kůru z chemicky neošetřeného citronu
200 g neloupaných mletých mandlí
200 g mletých lískových oříšků
100 g kandované citronové kůry
45 g oplatek z jedlého papíru
250 g cukru moučky
15 g kakaa
15 g másla
3 lžíce horké vody
2 lžíce citronové šťávy

Postup:
V míse ušlehejte vejce s vodou a cukrem do pěny. Vmíchejte koření, citronovou kůru, mandle a oříšky. Přidejte kandovanou kůru a ještě jednou promíchejte. Oplatky rozdělte na plech a těsto na ně naneste ve vrstvě vysoké asi 1 cm. Pečte asi 25 minut v troubě vyhřáté na 200 °C. Nechte je vychladnout na mřížce. Z poloviny cukru, lžičky másla, kakaa a dvou lžic vody utřete hladkou polevu. Z druhé poloviny cukru, lžíce vody a citronové šťávy utřete citronovou polevu. Perníčky potírejte tmavou nebo světlou polevou.

Máčené perníčky

Budete potřebovat:

175 g sirupu
50 g cukru krupice
sůl
1 vejce
1 vrchovatou lžičku kakaa
6 kapek citronového oleje
špetku mletého nového koření
1 lžičku mleté skořice
250 g polohrubé mouky a 3 vrchovaté lžičky prášku do pečiva
75 g oloupaných sekaných mandlí

Máčené perníčky
Foto: SHUTTERSTOCK.COM, Vánoční kuchařka pro dceru (Smart Press), Pečivo pro slavnostní příležitosti (Ikar)

Postup:
Sirup smíchejte s cukrem a zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Přidejte olej a sůl a nechte vystydnout. Do zchladlé směsi přidejte vejce, kakao, citronový olej, nové koření a skořici. Důkladně promíchejte a přidejte mouku prosetou s kypřicím práškem do pečiva a sekané mandle. Vypracujte těsto. Pokud by se lepilo, dejte ho do chladu. Potom z něj vytvarujte válečky v délce plechu, široké asi 2 cm. Vyrovnejte je na vymazaný plech. Mírně je zploštěte a v předehřáté troubě upečte do světlehněda. Studené ploché válečky pak nakrájejte například na trojúhelníky, a které máčejte v rozpuštěné čokoládové polevě.

Norimberské perníčky

Budete potřebovat:

4 vejce
250 g cukru
50 g kandované pomerančové kůry
2 g amonia
1 lžíci vody
75 g sekaných mandlí
75 g mletých mandlí
250 g mouky
1 lžičku perníkového koření
35 oplatek o průměru 6 cm
200 g cukru moučky
2 lžíce horké vody
2 lžíce citronové šťávy
barevný máček na zdobení

Postup:
Vejce s cukrem utřete do pěny. Kandovanou kůru nasekejte nadrobno. Amonium rozpusťte ve vodě a vše vmíchejte do vaječného krému. Přisypte mandle a mouku prosátou s perníkovým kořením a vše dobře promíchejte. Těsto nechte 5 hodin odpočívat a pak jím potřete oplatky. Vyrovnejte je na plech a nechte přes noc schnout. Příští den je pečte asi 20 minut při 160 °C. Spíš je ale sušte – nechte troubu mírně pootevřenou, aby pára mohla unikat. Z prosátého moučkového cukru a citronové šťávy utřete hladkou polevu. Tou perníčky ozdobte a posypte barevným máčkem.

Obměny

* Perníčky můžete potřít čokoládovou polevou a ozdobit loupanými půlkami mandlí nebo sekanými mandlemi.
* Chuťově zajímavý odstín dostanou perníčky při použití sekaných vlašských ořechů (místo sekaných mandlí).
* Do těsta můžete kromě perníkového koření přidat špetku mletého koriandru a kardamonu a také trochu strouhané pomerančové a citronové kůry.

scan0028.jpg
scan0029.jpg
scan0030.jpg

Mřížkový kynutý koláč s rybízem, meruňkami a borůvkami


POTŘEBUJETE:

■ 400 g polohrubé mouky
■ 50g cukru
■ 100 g tuku
■ 200 ml mléka
■ 1 vejce
■ 20 g droždí
■ špetku soli
■ rybíz
■ meruňky
■ borůvky

Mouku se špetkou soli prosejte do mísy, udělejte v ní důlek, do kterého dejte trochu cukru, rozdrobte droždí, zalijte trochou vlažného mléka a nechte droždí vzejít. Pak přidejte zbylé mléko a cukr, rozpuštěný vlažný tuk, žloutek a vypracujte vláčné těsto, které nechte vykynout. Dvěmi třetinami těsta vyplňte plech. Zbylé nakrájejte na kousky, ze kterých vyválejte dlouhé válečky. Sestavte z nich mřížku a spolu s okraji potřete bílkem. Jednotlivé mřížky vyplňte střídavě různě rybízem, borůvkami a středy ozdobte půlkou meruňky, posypte cukrem a v předehřáté troubě upečte. Místo cukru můžete posypat drobenkou.


Babiččiny koláče


Postup přípravy

100 ml mléko ohřejeme, aby bylo vlažné. Do mléka přidáme lžičku cukru a mouky a rozdrobíme droždí. Kvásek necháme na teplém místě. Mouku prosejeme, přidáme žloutky, sůl, máslo, kvásek a zbylé vlažné mléko. Zaděláme a vytvoříme hladké, vláčné těsto, které necháme kynout 1 hodinu v teple. Vykynuté těsto rozdělíme na stejné kousky, ze kterých vytvoříme kuličky. Ty dáváme na plech vyložený pečícím papírem. V každé kuličce uděláme důlek, do kterého dáme náplň. Okraje potřeme vajíčkem a necháme 10 minut odpočinout. Koláče pečeme při 190°C.

Babčiny koláče Babčiny koláče Babčiny koláče Babčiny koláče

Kokosové štvorce

Kokosové štvorce
 
Ešte jednu rýchlo hotovú sladkosť zvládnete aj po nedeľnom obede. Kokosové štvorce sú lahodné, a keď ich dobre schováte, vydržia až do Vianoc! Náladu vám zdvihne aj ďalšia zapálená sviečka na adventnom venci.

Prísady (na 45 kusov):
250 g kokosovej múčky, 250 g rastlinného tuku, 1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka, 1 balík tortových oplátok, čokoládová poleva na zdobenie.

1. Rastlinný tuk rozpustíme, prilejeme kondenzované mlieko a primiešame kokosovú múčku.
2. Ešte teplú zmes natrieme na polovicu tortových oplátok v hrúbke asi 1 cm a prikryjeme druhou časťou oplátok. Mierne zaťažíme a necháme vychladnúť.
3. Vychladnuté oplátky pokrájame na štvorce, ktoré namočíme do čokoládovej polevy alebo ich polevou len pofŕkame.

Čas prípravy: 20 minút

Grilážová kocka

Grilážová kocka
 
25 KUSOV, PRÍPRAVA: 40 MINÚT
200 g kryštálového cukru
200 g vlašských orechov
2 tortové oblátky
250 g stuženého tuku
1 sladené kondenzované mlieko
150 g čokolády
vlašské orechy na ozdobenie

POSTUP:

1. Z cukru urobíme svetlý karamel a zalejeme ho rozpusteným tukom.
2. Za stáleho miešania pridáme nahrubo posekané orechy a kondenzované mlieko. Miešame do zhustnutia.
3. Hmotu vylejeme na tortovú oblátku a prikryjeme druhou oblátkou. Na 24 hodín rovnomerne zaťažíme plechom s primeranou záťažou (asi 2 kg) a odložíme do chladu.
4. Povrch oblátky polejeme roztopenou čokoládou, nakrájame na rovnaké kocky a ozdobíme orechmi.

Kokosové guľky

Kokosové guľky
 
50 KUSOV, ČAS PRÍPRAVY: 30 MINÚT
250 g práškového cukru, 200 g sušeného mlieka, 250 g rastlinného tuku, 200 g strúhaného kokosu, 100 ml vlažnej vody, 1 vanilínový cukor, 80 g pomletých orechov.

POSTUP:


1.

Rastlinný tuk rozpustíme a necháme mierne vychladnúť. Pridáme práškový cukor, vanilínový cukor, pomleté orechy a premiešame.

2.

Pridáme vlažnú vodu, sušené mlieko, kokosovú múčku a vypracujeme hmotu.

3.

Formujeme guľky, ktoré obaľujeme v kokosovej múčke. Ukladáme do papierových košíčkov.


Foto: PROFIMEDIA.CZ, scom

Dnes 16:00
Většina z nás si Vánoce bez vynikající štóly ani nedovede představit. A protože se štóly musí alespoň 14 dní rozležet, je nejvyšší čas je o víkendu upéct. Vyberte si jeden z báječných receptů, které vám přinášíme.

Marcipánová štóla s griotkou

Suroviny:

500 g polohrubé mouky
300 g másla
130 g cukru
1 sáček vanilkového cukru
150 ml mléka
1 vejce
2 žloutky
42 g droždí (1 kostka)
1/2 lžičky mletého badyánu
3 lžíce rumu
150 g hrozinek
po 50 g kandované citrononové a pomerančové kůry
1 lžička strouhané citronové kůry
100 g oloupaných mandlí
80 g másla na potření
špetka mleté skořice
sůl

na marcipán:

250 g mandlí
125 g moučkového cukru
špetka mletého kardamomu
3 lžíce griotky
moučkový a vanilkový cukr na posypání

Vánoční štóla
Foto: PROFIMEDIA.CZ, scom

Postup:

1) Hrozinky a nadrobno nakrájenou citronovou a pomerančovou kandovanou kůru pokapte rumem a nechte alespoň 2 hodiny odležet. Droždí mezitím rozetřete se lžičkou cukru, 3 lžícemi vlažného mléka a lžící mouky a nechte je na teple vykynout. Mouku prosejte na vál, promíchejte s cukrem, vanilkový cukrem a kořením, přidejte vykynutý kvásek a překrájené změklé máslo a zbylým vlažným mlíkem, ve kterém jste rozmíchali vejce a žloutky, vypracujte na hladké tužší těsto. Vmíchejte marinované hrozinky a citronovou a pomerančovou kůru a těsto dobře propracujte.

2) Utvořte z něj kouli, vložte do mísy, posypte moukou, přikryjte a nechte na teplém místě kynout asi 40 minut. Vykynuté těsto potom rozválejte na pomoučeném vále do obdélníku velikosti menšího plechu, doprostřed uložte marcipánový plát (návod níže) a vše z širší strany stočte pevně do štóly. Přeneste ji na vymaštěný plech, přikryjte a nechte ještě asi 20 minut kynout.

3) Pak štólu pečte v mírně vyhřáté troubě asi 60 minut dozlatova. Ještě teplou štólu potřete rozehřátým máslem, a když se vsákne, hodně ji pocukrujte směsí moučkového a vanilkového cukru.

Příprava marcipánu:
Mandle zalijte vodou, uveďte k varu a krátce povařte. Pak je zchlaďte studenou vodou a oloupejte. Oloupané mandle najemno nastrouhejte, vložte do kastrůlku, pokapte griotkou, přidejte cukr a kardamom a míchejte na mírném ohni, dokud směs neztuhne natolik, že se přilepí na prst. Pak ji vyklopte na vál posypaný moučkovým cukrem, nechte vychladnout a vyválejte na silnější plát.

Tvarohová štóla s hrozinkami

Suroviny:

500 g polohrubé mouky
200 g cukru
250 g másla
2 vejce
250 g měkkého tvarohu
1 sáček kypřícího prášku do pečiva
1 sáček vanilkového cukru
špetka soli
muškátový oříšek, mletá skořice a kardamom (na špičku nože)
200 g hrozinek
150 g strouhaných oloupaných mandlí
50 g kandované citronové a pomerančové kůry
50 g másla na potření
moučkový a vanilkový cukr na posypání

Vánoční štóla
Foto: PROFIMEDIA.CZ, scom

Postup:

1) V míse promíchejte mouku prosátou s kypřícím práškem, cukrem, vanilkovým cukrem, solí a kořením přidejte vlahé rozehřáté máslo, vejce a tvaroh a vypracujte na hladké těsto. přidejte hrozinky a nasekané mandle, najemno nakrájenou kandovanou kůru a rum a znovu propracujte.

2) Nechte si 1 hodinu odpočinout, pak na pomoučeném vále vyválejte těsto do tvaru velkého obdélníku a od širší strany sbalte do štóly. Pečte zvolna při střední teplotě asi 50 minut. Ještě teplou štólu potřete rozehřátým máslem a silně pocukrujte

Ořechová štóla se švestkami

Suroviny:

500 g polohrubé mouky
160 g másla
80 g cukru
100 ml mléka
3 vejce
špetka soli
42 g droždí (1 kostka)
3 lžíce rumu
160 g sušených švestek
125 g mandlí
60 g jader vlašských ořechů
60 g kandované citronové kůry
80 g rozehřátého másla na potření
moučkový a vanilkový cukr na posypání

Vánoční štóla
Foto: PROFIMEDIA.CZ, scom

Postup:

1) Sušené švestky opláchněte, osušte a zbavte pecek. Pak je vložte do misky, pokapejte rumem a nechte asi 12 hodin odležet.

2) Mouku poté prosejte na vál a utvořte do ní mělký důlek, do kterého rozdrobte droždí. Droždí v důlku rozmíchejte s trochou mouky, vlažným mlékem a lžičkou cukru a nechte asi 15 minut kynout. K vykynutému kvásku přidejte špetku soli, zbylý cukr, nasekané spařené a oloupané mandle, překrájená ořechová jádra, na nudličky nakrájené marinované švestky a kandovanou citronovou kůru, zalijte vlahým rozehřátým máslem a vypracujte na hladké tužší těsto.

3) Z těsta vytvarujte kouli, vložte ji do vhodné mísy, posypte moukou, aby těsto neoschlo, přikryjte a nechte na teplém místě kynout 20 – 30 minut. Pak těsto rozválejte na pomoučeném vále na obdélníkový plát délky plechu, z širší strany zabalte pevně do štóly, přeneste na máslem vymaštěný plech a nechte ještě krátce kynout. Pak štólu vložte do předehřáté trouby a pečte při střední teplotě asi 40 minut.

4) Ještě teplou štólu potřete ze všech stran rozehřátým máslem, a když se vsákne, hojně ji pocukrujte směsí moučkového a vanilkového cukru.

Vánoční štóla

Suroviny:

250 – 375g sultánek
125 g korintek (rozinek)
2 lžíce rumu
84 g droždí
2 lžičky cukru
250 ml vlažného mléka
750 g mouky a trochu na vál
125 g cukru
1 balíček vanilkového cukru
špetka soli
2 lžičky najemno strouhané citronové kůry
6 kapek aroma hořkých mandlí
špetka mletého kardamomu
špetka muškátového květu
250 g rozehřátého másla
100 g mletých loupaných mandlí
75 g másla na potření
moučkový cukr na posypání

Vánoční štóla
Foto: PROFIMEDIA.CZ, scom

Postup:

1) Do mísy dejte 2/3 mouky. Do důlku v mouce dejte cukr, vanilkový cukr, sůl, citronovou kůru, mandlové aroma, koření, máslo, vzešlé droždí. Od středu k okrajům promíchejte s moukou, zbylým mlékem a ostatními přísadami. Pak přidejte zbytek mouky a těsto hněťte tak dlouho, až je hladké a nechytá se stěn. Potom do něj vpracujte sultánky, korintky, citronát a mandle

2) Přikryté těsto nechte na teplém místě asi hodinu kynout. Poté jej hněťte na pomoučeném vále asi 10 minut a tlučte, až je pružné a přestane se lepit. Pak z těsta rozválejte kulatou placku o průměru asi 35 cm. Jednu stranu přeložte přes střed, aby vznikl typický tvar štóly.

3) Plech vyložte papírem na pečení. Štólu na něj položte a přikrytou nechte kynout na teplém místě tak dlouho, než na šířku i na výšku nabude asi o polovinu. Troubu předehřejte na 250 °C a pečte 45 – 55 minut.

4) V hrnečku rozehřejte máslo na potření štóly. Štólu vyjměte z trouby a peroutkou ihned bohatě potřete máslem a pocukrujte.

Německá vánoční štóla

Suroviny

1 kg polohrubé mouky
200 g moučkového cukru
1 vejce
150 g sádla
50 g ztuženého tuku
150 g másla
1/4 litru mléka
80 g droždí
250 g hrozinek
100 g mandlí
100 g kandovaného ovoce
1 lžíce strouhané citronové kůry
1 vanilkový cukr
trochu soli
2 lžíce rumu
máslo na potření

Vánoční štóla
Foto: PROFIMEDIA.CZ, scom

Postup:

1) Droždí promněte v teplém oslazeném mléce. Mouku osolte, promíchejte s cukrem, přidejte vzešlé droždí, rozpuštěný tuk, vejce, oprané osušené hrozinky, nahrubo nakrájené oloupané mandle, drobně nakrájené mandle, drobně nakrájené kandované ovoce, citronovou kůru a vanilkový cukr a vše zpracujte dohromady na tuhé těsto. nechte je 1 – 2 hodiny kynout.

2) Poté je znovu prohněťte a nechte další hodinu na teplém místě. Pak je vyválejte na silný obdélníkový plát, potřete jej rozpuštěným máslem, po délce přeložte napůl a znovu nechte nakynout.

3) Nakynutou štolu upečte (cca 50 minut), ještě teplou potřete máslem a pocukrujte. Jakmile vychladne, uložte ji zabalenou ve fólii nebo v alobalu do chladna a nechte několik dnů odležet.

Bezvaječná štóla

Suroviny

600 g polohrubé mouky
100 g moučkového cukru
150 g tuku hera
1/4 litru mléka
80 g hrozinek
špetka soli
1 vanilkový cukr
strouhaná citronová kůra
kvásek z 20 – 30 g droždí
kandované ovoce
mandle nebo ořechy
máslo na potření

Vánoční štóla
Foto: PROFIMEDIA.CZ, scom

Postup:

1) Do mouky přidejte vzešlý kvásek, cukr rozehřátý tuk, mléko, sůl, vanilkový cukr a citronovou kůru a vypracujte těsto, které nechte 1 hodinu kynout. Do vykynutého těsta vpracujte na vále hrozinky, pokrájené mandle nebo ořechy a kandované ovoce.

2) Utvořte šišku tak, aby polovina byla po délce zploštělá, tuto stranu přeložte tak, aby vznikl tvar štoly a štolou ještě nechte na plechu kynout. Potřete máslem, upečte (cca 40 – 50 minut) a opět potřete máslem a posypte moučkovým a vanilkovým cukrem.Ježečci - obrázek

Ingredience:

350g hl.mouky,200g tuku,50g cukru krupice,1vejce,půlky vlašských ořechů

Domažlický koláč
           

Ingredience: 500 g polohrubé mouky, 1/2 lžičky soli, 125 g hery (rozpustíme), 100 g moučkového cukru, 30 g droždí, 3 žloutky, 1/2 vanilkového cukru, 1 lžíce rumu, asi 2 dl vlažného mléka
Povidla: švestková povidla ochutíme rumem a skořicí, můžeme přisladit
Mák: 100 g máku, 1 lžíce medu, 2 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr - mák svaříme s mlékem, medem a cukrem
Tvaroh: 3 tvarohy (1 z papíru tužší, 2 z kelímku), 2 vejce, 100 g moučkového cukru, rum - tvaroh smícháme s cukrem, žloutky a rumem a vmícháme sníh z bílků. Tvaroh nesmí být moc hustý

 
 

Postup přípravy: Vzešlým kváskem zaděláme těsto a necháme asi hodinu kynout. Mezitím si připravíme náplně a z pečícího papíru vystřihneme 5 kol o průměru 25 cm (obkreslíme talíř). Papíry potřeme tukem. Vykynuté těsto rozdělíme na 5 bochánků o váze asi 180 g. Z každého vytvarujeme na připravený papír koláč, jeho okraje potřeme rozšlehaným vejcem a pak natřeme celý koláč nejdříve tvarohovou náplní. Potom tvoříme z máku a povidel různé vzory podle nálady.
Posypeme drobenkou (polohr. mouka, máslo, cukr) a pečeme každý koláč 15-20 minut.

 

 
   

Ingredience: Těsto: 3 vejce, 300 g moučkového cukru, 1 lžička sody (prášku do pečiva), 5 lžic medu, 390 g hladké mouky
Krém: 200 g másla, 260 g salka
Posypka: hrst vlašských ořechů, lžička kakaa, lžička mletého cukru

 
 

Postup přípravy: Vše smícháme a natřeme (stěrkou) na pečicí papíry na 2 plechy. Pečeme 8-10 minut na 180 °C. Necháme vychladnout a opatrně stáhneme papír. Rozkrojíme na poloviny a všechny 4 díly potřeme krémem, který připravíme tak, že vyšleháme 200 g másla a přidáme 260 g kondenzovaného mléka (salka). Složíme na sebe, povrch posypeme směsí z mletých ořechů, kakaa a mletého cukru. Dáme do ledničky trochu ztuhnout.
Je to rychlé a moc dobré!

 

Od uživatele: Alena D.
 
 
1
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one